wifi free

Manuální lymfodrenáž (v regeneraci)

Manuální lymfodrenáž je speciální terapeutická ručně prováděná masáž, která podporuje lymfatický systém. Její cílem je stimulovat tok lymfy, zlepšit odvodnění tělesných tekutin a odstranit toxiny a odpadní produkty z těla. Tato metoda byla vyvinuta v 30. letech 20. století dánským fyzioterapeutem Dr. Emilem Vodderem.

lymfatický systém anglicky

Jak se provádí manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž se provádí jemnými, rytmickými a krouživými pohyby na povrchu pokožky, které směřují lymfu směrem k lymfatickým uzlinám. Masér používá své ruce a prsty k aplikaci tlaku a pohybů v přesně stanovených směrech. Terapie obvykle trvá mezi 30 minutami a hodinou, v závislosti na potřebách pacienta. Pokud je lymfatický systém oslaben, projevuje se to únavou, snížením obranyschopnosti a imunity, zduřením uzlin a velkým oslabením fyzického i psychického stavu. V důsledku špatně fungujícího lymfatického systému se objevuje také celulitida, otoky, zadržování vody v těle, křečové žíly, metličky na kůži apod.

Proč bych měl/a jít na manuální lymfodrenáž?
 

Uspěchaná doba ve které žijeme, znečištěné životní prostředí, stresová zátěž, nevhodná skladba potravy, zvýšená fyzická zátěž a různá onemocnění zatěžují náš imunitní systém, jehož důležitou součástí je mízní (lymfatický) systém. Jeho buňky hrají neocenitelnou roli při tvorbě protilátek, při zneškodňování bakterií, virů a škodlivých látek. Vznikají tak odpady metabolismu, které jsou vyloučeny pomocí lymfatických cév a uzlin. Varovné signály, jako je bolestivost lymfatických uzlin, jejich zduření, otoky, únava a vyčerpanost jsou projevy zvýšeného zatížení našeho mízního systému a zasluhují naší pozornost.

Lymfatický systém je z velké části uložen v kůži a podkoží = povrchový lymfatický systém. Povrchový lymfatický systém tvoří 80 % povrchu lidského těla a nachází se v podkoží. Hluboký lymfatický systém tvoří 20 % a nachází v dutině břišní. Skládá se hlavně z lymfatických (mízních) cév a lymfatických uzlin. Hlavní centra jsou v podpažních a tříselných mízních uzlinách. Síť lymfatických cév začíná na periferních částech těla a postupně přechází až k uzlinám. Lymfatické cévy sbírají a odplavují toxiny z těla. Lymfa (míza) ale obsahuje kromě toxinů také vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie, vitamíny rozpustné v tucích, hormony apod. Jemná technika manuální lymfodrenáže napomáhá organismu aktivovat vlastní obranný systém tak, aby zátěž dovedl zvládnout. Odpad z tkání je odváděn do cév lymfatické soustavy, a dále pak putuje do mízních uzlin, kde jsou produkty metabolismu zneškodňovány. Manuální lymfodrenáž je vhodná na posílení organismu a díky pozitivním detoxikačním účinkům na náš organismus dochází také ke zlepšení napětí pokožky, vyhlazení vrásek a zlepšení stavu celulitidy.

Na co je dobrá manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž má široké spektrum přínosů pro zdraví a wellness:

 1. Snížení otoků a edémů: Pomáhá při lymfedému, což je otok způsobený nahromaděním lymfy v tkáních.
 2. Detoxikace organismu: Stimuluje lymfatický systém k odstranění toxinů a odpadních látek z těla.
 3. Podpora imunitního systému: Zlepšení toku lymfy může posílit imunitní systém.
 4. Regenerace po operacích a zraněních: Pomáhá urychlit hojení a snižuje riziko infekcí.
 5. Zlepšení kvality pokožky: Může pomoci při problémech s akné, růžovkou a jinými kožními onemocněními.
 6. Úleva od chronické bolesti a únavy: Může přinést úlevu pacientům trpícím chronickými bolestmi, fibromyalgií a syndromem chronické únavy.
 7. Relaxace a snížení stresu: Jemná masáž má relaxační účinky a snižuje hladinu stresu.

Manuální lymfodrenáž – výhody a účinky

manuální lymfodrenáž - studio posh litoměřice

Při manuální lymfodrenáži je možné zaměřit se na určité části těla (nohy, ruce, hrudník, břicho, záda, krk, obličej i hlava). Upravit tlak podle potřeb klienta a hmaty vyprázdnit lymfatické uzliny na krku, zátylku, podpaží, vnitřní straně stehen, aby rozprouděná lymfa měla kam odtékat. Kruhovité či spirálovité hmaty s pomalou frekvencí směřují odtok lymfy (mízy) ke sběrným uzlinám. Při manuální lymfodrenáži se nepoužívají  žádné  masážní oleje, emulze či jiné přípravky. Oproti jiným technikám je manuální lymfodrenáž velmi jemná, klient nesmí cítit žádnou bolest.

Lymfatická masáž celého těla

Je nutná při zahájení každé léčby, aby se lymfa tzv. „propláchla“ kompletně v celém těle a nikde se nezastavila. Je tedy vhodná na začátku terapie každého jedince pro její nastartování. Pravidelné manuální lymfodrenáže celého těla by měly navštěvovat lidé, co užívají hodně "chemie" (léků), při detoxikaci a alergici.

Lymfatická masáž dolních končetin

Pomáhá odvádět odpad z tkání do cév lymfatické soustavy, choroboplodné zárodky jsou přeneseny do mízních uzlin, kde jsou zneškodňovány. Lymfatické uzliny pomáhají organismu aktivovat vlastní obranný systém a proto jsou vhodné pro všechny klienty na posílení organismu. Provádí se velmi lehkým tlakem s pomalou frekvencí a vychází ze znalostí lymfatického systému, kdy směřuje odtok lymfy ke sběrným uzlinám. Provádí se na sucho, aby se nahmataly přímo lymfatické uzliny a cévy, případně místní otok. Musí být vždy jemná, a NIKDY nesmí bolet. Zároveň je vhodná na otoky končetin, lymfedémy, celulitidu, zavodnění, hubnutí v dolní části těla a je jedinou a nejvýznamnější pomocí při léčbě „sloních nohou“ a lymfedémů.

Lymfatická masáž horních končetin

Pomáhá na otoky: rukou, paží např. po odstranění prsu (masektomii),  po chemoterapii, ozáření, vynětí lymfatických uzlin při operaci,  kdy se otoky mohou objevit na zádech, v podpažích, prsou, hrudníku a rukou. Lymfodrenáže jsou v tomto případě jediným a nejlepším řešením na „splasknutí“ otoků a úlevu. Dále se využívají při potřebě zhubnutí silnějších paží, a tzv. " visející kůže" na pažích a celulitida na nich.

Lymfatická masáž obličeje, hlavy a krku

Napomáhá odstranit zánětlivé projevy na kůži, zlepšuje její napětí, odstraňuje usazené odpadní látky, vrásky, kruhy pod očima, váčky, otoky víček, otoky obličeje, metličky, bolesti hlavy (migrény). Je také výborná při zlepšení zraku, zabraňuje jizevnatění, při nespavosti, nebo proti tvoření podbradku neboli „druhé brady“, která je důsledkem právě nahromaděné lymfy v této části. Manuální Lymfodrenáž obličeje, hlavy a krku může být i součástí kosmetického ošetření obličeje, kdy nahradí kosmetickou masáž. Aktivovaná pokožka tak dokáže lépe využít následně nanesené kosmetické přípravky, které podpoří látkovou výměnu pleti a vyrovnávají její dýchací a oběhový rytmus.

Léčebné indikace manuální lymfodrenáže

Lymfatický systém a jeho funkce

Manuální lymfodrenáž je dnes vzhledem ke stále se rozšiřujícím příznakům oslabení lymfatického systému velmi vyhledávanou a žádanou terapií u žen i mužů všech věkových kategorií. Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je to jedinečný čistící systém odvádějící z těla ven škodliviny, které vznikají při funkci organismu, ale i ty, jež do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Jelikož je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.

Lymfatický systém je přetížen při stresu, nedostatku pohybu, špatném (mělkém) dýchání, nesprávném pitném i stravovacím režimu, při kouření, užíváním antikoncepce, nošení těsného prádla, jednostranné zátěži (např. dlouhé stání) apod. Lymfatický systém může být také ale narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.

Pokud lymfatický systém nefunguje správně, selhávají transportní a filtrační schopnosti lymfy. Organismus je zatěžován působením škodlivých látek, které měly být z těla vyloučeny. Zplodiny metabolismu se ukládají do mezibuněčných prostor a lymfatický systém nezvládá plnit svou funkci. Dochází k hromadění vody, solí, tuku a odpadních látek v podkoží. 
Velmi důležitá je proto prevence, posilování lymfatického systému pomocí manuální či strojové lymfatické drenáže. Použitím lymfatické masáže můžete posílit lymfatický systém, čímž nejen posílíte svoji imunitu, ale i např. zmírníte projevy celulitidy. 

Lymfodrenáže působí na lymfatický systém, který je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. V tomto systému koluje tzv. lymfa, která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Funkcí tohoto systému je filtrace a detoxikace. Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfodémů, jež je nutné léčit. Existuje také spojitost poruchy lymfatického systému s problémy pokožky, jako je celulitida, akné. Každá větší zátěž, jizvy po císařských řezech, zraněních a operacích či prodělané infekce, mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, lymfa se zahleňuje a usazuje se ve tkáních což způsobuje následně hromadění různých toxinů, otok, bolest, a posléze zánětlivé změny. 

Lymfodrenáži musí předcházet vyprázdnění uzlin v krční oblasti, nadklíčku, v podpaždí, v zátylku a tříselné a stehenní oblasti. Je vždy nedílnou součástí drenáže.

Četnost lymfodrenáží

JE NUTNÉ NEZATAJOVAT VEŠKERÉ PRODĚLANÉ ÚRAZY, OPERACE, DLOUHODOBĚ UŽÍVANÉ LÉKY, NEMOCI OD DĚTSTVÍ pro lepší zjištění příčiny Vašeho problému.U každého je to jiné, každý potřebuje něco jiného.

U lymfatických potíží nestačí a není SAMOSPÁSNÁ POUZE JEDNA MASÁŽ!

Bývá nutná jejich pravidelná série – to je cca 1 – 2 x týdně po dobu 6 týdnů intenzivní kůry, u někoho až 2 - 3 měsíce. To je JEN orientačně! Záleží na Vašich potížích a zatížení lymfy - čím více a čím déle potíže máte - tím je kůra samozřejmě delší. Někomu v lehčích případech stačí 6 týdnů k výraznému zlepšení,  po té se nasazuje UDRŽOVACÍ KŮRA (např. 1 x za 7-21dní). Tím, že doba je čím dál více "chemizovanější a stresovější", o to déle je tělo schopno se pořádně vyčistit.

Lymfatický systém se špatnou funkcí se zpočátku projevuje

Absolutní kontraindikace manuální lymfodrenáže

V případě nejistoty se vždy poraďte se svým lékařem!

MÁNUÁLNÍ LYMFODRENÁŽ Délka

Cena

Dolní rozvodí (nohy, hýždě, bedra,) 90 min   1.200,-
Horní rozvodí (ruce,hrudník,záda,krk,hlava)  90 min   1.200,-  
Celé tělo            150 min 1.950,-
     

VZP klub pevného zdraví -10 % SLEVA

Objednávky na telefonu

Pokud nezvedáme telefon, věnujeme se momentálně
klientům. Prosíme, zkuste zavolat později.

Otevírací doba

Po-Pá
7:00 - 19:00
(jiné časy možné dle telefonické dohody)

Jak se k nám dostanete

Pokud pojedete automobilem, kousek od naše studia oceníte velké neplacené parkoviště (u komplexu Družba). Z parkoviště pak přibližně 1min pěšky směrem dolů ke kolejím. Nebo je zde také možnost zaparkovat bezplatně ve všech přilehlých ulicích.

MHD a to linkami B a D, které jezdí každou půl hodinu z autobusového nádraží – zastávka U Lávky. Odtud je to k nám už jen 2min pěšky směrem ke kolejím.

Nabízíme

  Individuální přístup
  Diskrétní jednání
  Bezplatná konzultace
  Dárkové poukazy
  Maďarské termální produkty
  Bylinné 100% produkty ve farmaceutické kvalitě